Moxování (moxibusce)

Moxování (moxibusce) vychází z filozofie tradiční čínské medicíny a patří z pohledu pacienta k nejpříjemnějším terapeutickým metodám. Je jednoduše aplikovatelné i pro laiky a zcela bezbolestné. Jde v podstatě o přehřívání akupunkturních bodů nebo určitých míst na těle moxovacími doutníky, kouzelné, horkou jehlou apod.

Nejrozšířenější a nejdostupnější je používání moxovacích doutníků. Moxování je součástí tradiční čínské medicíny, která k nemocem přistupuje na základě celostního přístupu, kdy se sálavým hluboko prohřívající teplem uvolňují akupunkturní dráhy a aktivují se akupunkturní body, čímž se znovu nastoluje rovnováha toku vitální energie čchi a v důsledku toho i samo-léčící schopnost těla.

Moxa je sušený list byliny artemisia vulgaris (pelyněk černobýl). Vůně hořící moxy u většiny lidí navozuje pocit uvolnění. Pelyněk černobýl má pověst bylinky, která chrání před zlem a často se přidává jako náplň do bylinkových polštářů. Upravené uhlíkové moxy málo kouří a nezanechávají pach.

Cílem moxování je odstranění bolesti, chladu a vlhkosti, uvolnění a celková podpora funkce organismu. Z energetického pohledu jde o doplňovací metodu. Využívá se hlavně na zahřátí oblastí s energetickým nedostatkem . V dnešní době je u většiny lidí v energetickém nedostatku oblast ledvin a spodní pánve. Zde se moxa uplatňuje jako velmi vhodný prostředek k doplnění energie.

th_1414659810

 

Moxování zvyšuje počet erytrocytů, leukocytů, endorfinů, má antihistaminové působení a tlumí záněty. Hlavní oblastí použití jsou především stavy vyčerpanosti, chronické onemocnění dýchacích cest, poruchy trávení, gynekologické problémy, poruchy močových orgánů, neplodnost, bolesti v kříži, onemocnění kloubů, revmatické bolesti, pocity chladu v těle, deprese atd.

V podstatě jde o nemoci a bolesti zapříčiněné chladem, vlhkem, průvanem a změnami ročních období. Moxování má také významný imunostimulační efekt. Při moxování se zapálená moxa může střídavě přibližovat k vybranému bodu na vzdálenost 2-3 cm, přičemž oddálení se uskuteční ve chvíli, kdy bude teplo pro klienta příliš silné.

Při oddálení se místo chladí přiložením druhé ruky. Tento způsob se nazývá „ptačí klování“ . Jiný postup je přiblížení moxy nad konkrétní bod a její držení nad bodem po dobu několika minut. Případně se moxou pomalu pohybuje v kruhovém směru. Při moxování jde sice o teplo, ale velkou roli hraje i vibrace hořící byliny.

Proto nahradit moxu běžnou tabákovou cigaretou nepřinese kladný, ale v tomto případě velmi negativní výsledek. Moxovať se doporučuje 1-2x týdně , při silné vyčerpanosti i častěji. Kontraindikace jsou: křečové žíly, horečka, menstruace , akutní stavy a zánětlivé stavy . NEMOX se tvář, těhotné ženy v křížové oblasti av podbřišku, osoby pod vlivem omamných látek.

Podívejte se i na jiné tipy masáží: